Zapraszamy na kolejne kosmiczne wydarzenie na AGH!
Ponownie organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geologów, ale tym razem poświęcone poszukiwaniu śladów życia w przestrzeni pozaziemskiej. Będą to warsztaty astrobiologiczne, podczas których w praktyczny sposób poznamy budowę materii pozaziemskiej, sposoby jej badania, interakcje pomiędzy bakteriami i skałami i nie tylko. 
 
KIEDY? Warsztaty rozpoczną się o 9:00 w sobotę 19.11.2016 w budynku głównym AGH (A0). Zakończenie planowane na godzinę 15:00. 
 
Więcej informacji poniżej lub pod linkiem: https://www.facebook.com/skngAGH/?fref=ts
 

 
CO MAMY W PLANIE? Warszaty! 
 
I. Bezzałogowe badania mineralogiczne, petrologiczne i kartograficzne Marsa – metody badawcze i obecny stan wiedzy – podczas warsztatów zostanie zaprezentowana aparatura badawcza używana na łazikach marsjańskich (m.in. Curiosity, ExoMars), wspólne opracowanie wyników XRD, LIBS, APXS zebranych przez Curiosity w Gale Crater, analiza struktur skał na podstawie fotografii, próba wyiągnięcia wnisków na temat środowiska ich powstania. W dalszej części szersza dyskusja na temat budowy Marsa oraz jego historii. Przedstawione zostaną również metody kartowania geologicznego ciał pozaziemskich, źródła danych i metodyka takich prac. 
 
II. Biomineralogiczne badania symulowanych gleb marsjańskich – warsztaty częściowo prowadzone w laboratorium geomkrobiologicznym, podczas których uczestnicy dowiedzą się o zasadach sterylnych warunków pracy z mikroorganizmami, następnie nauczą się przygotowywać wyspecjalizowane pożywki dla bakterii i grzybów mikroskopowych oraz prowadzić eksperymenty na kryształach wchodzących w skład gleb. Dowiedzą się także jak wygląda preparatyka minerałów i tworzenie odpowiednich mieszanek odpowiadających podłożu na Marsie.  Warsztaty poprzedzone będą wprowadzeniem do rodzajów biosygnatur umożliwiających identyfikacje obecności życia.  
 
III. Mikroskopowe badania materii pozaziemskiej – uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z badaniami mikroskopowymi meteorytów przy pomocy mikroskopii optycznej. Dowiedzą się o klasyfikacji meteorytów, rozpoznawaniu minerałów je budujących, strukturach, teksturach. A także o genezie chondr, stanowiących najstarsze fragmenty materii w naszym układzie słonecznym (starsze niż Ziemia!). W trakcie warsztatów zostanie również zaprezentowana nowo zakupiona kolekcja meteorytów SKNG (obecnie liczy ponad 15 okazów, meteoryty żelazne i kamienne, liczne rodzaje chondrytów)
 
I wykłady prowadzone przez gości specjalnych. 
 
DO KOGO KIEROWANE SĄ WARSZTATY? 
Do wszystkich studentów (niezależnie od kierunku i roku studiów) zainteresowanych egzobiologią, poszukiwaniem śladów życia, badaniami meteorytów czy planet – a w szczególności Marsa. Szczegółowe informacje zostaną rozesłane do wybranych osób we wtorek 15.11.2016.
 
Liczba miejsc ograniczona.