Niezwykle miło nam przekazać informację o wielkim sukcesie KNGK Geoinformatyka z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, działającego pod przewodnictwem Pani dr inż. Pauliny Lewińskiej oraz Pana dra inż. Stanisława Szombary.

W sposób walny przyczynili się oni bowiem do odkrycia na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego unikatowej osady z okresu II-VI w. n.e. oraz wielu starożytnych artefaktów, w tym jedynej zachowanej w całości rzymskiej zawieszki sprzed 2000 lat. Sukcesowi temu i podsumowaniu czterech lat tych prac, prowadzonych także w ramach projektów Studenckich Kół Naukowych AGH, była poświęcona specjalna konferencja prasowa, zwołana w Akademii. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na głównej stronie www AGH, pod https://www.agh.edu.pl/info/article/zabytki-archeologiczne-w-swietle-lasera/, a także np. pod:
https://geoforum.pl/news/32219/jak-geodeci-pomogli-odkrywac-drugi-biskupin

https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/news-unikatowa-zawieszka-sprzed-2-tys-lat-to-jedyny-taki-okaz-w-e,nId,5942694#crp_state=1
https://polonia.tvp.pl/59481412/jedyna-w-europie-zachowana-w-calosci-zawieszka-z-kaczkami-sprzed-2-tys-lat

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/sensacje-archeologiczne-na-agh-odkryto-prawdziwe-skarby
https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/jedyna-w-europie-zachowana-w-calosci-zawieszka-z-kaczkami-sprzed-2-tys-lat-w-agh,565313.html
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,28306381,na-agh-pokazano-zawieszke-sprzed-2-tysiecy-lat-znaleziona-w.html
Serdecznie Gratulacje dla Kolistek i Kolistów oraz Opiekunów KNGK Geoinformatyka! Życzymy także Wam dalszego powodzenia w odkrywaniu tajemnic przeszłości, teraźniejszości i przyszłości :-).